Used 2021 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 237RBSW Travel Trailer
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 237RBSW highlights:
- Private Bedroom
- Full Rear Bathroom
- Open Kitchen
- Theater Sofa
- Walk-In Pantry
- Pass-Through Storage
This Jay Flight SLX Western Edition travel trailer has a very smart layout to its floorplan, and it is the perfect choice for you and your significant other! The front private bedroom has a walk-around queen bed with wardrobes on either side, and the full rear bathroom has a large shower, a linen closet, a foot-flush toilet, and a skylight. With a large slide in the main living area, you will have all the space you need to put your feet up on the theater sofa which sits directly across from the entertainment center for easy viewing, and the removable table in front of the sofa will be a great place to set your dinner plate. There are two pantries in this trailer, one large pantry right next to the stainless steel refrigerator and another walk-in pantry right next to the entry.
Navigate the rocky terrain of the western part of the country with the Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! These trailers have been built to accommodate the nuances found within the western landscape. Built with a fully integrated A-frame, a Magnum Truss roof system, electric self-adjusting brakes, and Goodyear Endurance tires, the Jay Flight SLX Western Edition is ready to tackle your adventures. Some other features that you will find especially helpful throughout your journeys are the power awning with LED lights and speakers, the front diamond plate, the Keyed-Alike entry and baggage doors, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 26U106P
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 7200 lbs |
| Dry Weight | 5280 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with Speakers and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BMXM7530060 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


