Used 2021 Jayco Octane 255 Travel Trailer
Jayco Jay Flight Octane toy hauler 255 highlights:
- RV Queen Bed Slide
- Flip-Up Bar with Stools
- 14' 8" Garage
- Convertible Sofas
- 20' Power Awning
You will love the extra space you have in this Jay Flight Octane toy hauler thanks to the RV queen bed slide in the semi-private bedroom up front. The full bath is right next to the bedroom for convenience, and you'll find all the kitchen appliances needed to create meals each day, including a stainless steel microwave. Your guests can sleep on the power queen bunk or the convertible sofas at night, and the indoor/outdoor table can be removed so that you can enjoy lunch inside or outside under the 20' power awning. With a 14' 8" garage space, you can bring along your dirt bikes, four-wheeler, or kayaks!
With each Jay Flight Octane toy hauler by Jayco, you will appreciate the 102" wide-body construction that will allow you to bring along your favorite ride-on toys. The Magnum Truss roof system is one of the strongest roofs in the industry, and the heated, enclosed underbelly will help extend your camping season. The high-intensity rear ramp lights and spring-assist ramp door will make unloading a breeze, allowing you get to the fun faster. Head inside to find pleated night shades, vinyl flooring throughout, a deep double-bowl, 50/50 sink with a cutting board and a cover, plus an 8-cu. ft. double-door refrigerator for all your perishables. These toy haulers also include electric self-adjusting brakes and four stabilizer jacks for easy set-up, plus the generator prep and roof mounted solar prep allow you to maximize your camping experience if you choose to add those options.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UT111385
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1050 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 6665 lbs |
| Cargo Capacity | 2835 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106.4 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJSBNXM1UD0112 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


