Used 2021 Jayco Seneca 37TS Motor Home Class C - Diesel
Jayco Seneca Class C diesel motorhome 37TS highlights:
- Three Slides
- Private Bedroom
- Bunk Over Cab
- Residential Refrigerator
- Convection Microwave
- Separated Bathroom
Three slides, a separated bathroom, plus a bunk over the cab make this Seneca Class C diesel motorhome the perfect choice for your next road trip! The chef of the family will love the kitchen with its recessed gas cooktop, convection microwave, and residential refrigerator to prep meals. Relax on the hide-a-bed sofa or booth dinette, and watch a show on the 50" TV on lift. If the weather is nice, you may choose to sit under the 17' electric awning with LED lights and watch a movie on the outside entertainment center!
You will enjoy the journey just as much as the destination in a Seneca Class C diesel motorhome by Jayco. The JRide Premium provides stability for a smoother ride, and the Sony infotainment center with Apple CarPlay and Android Auto along with the backup and side-view cameras can get you where you're going safely and on time. Each model is built upon a Freightliner S2RV chassis with a Cummins ISB 6.7L 360HP diesel engine and 800 ft.-lb. of torque to power your trips near and far. Inside, you'll find large wardrobes for all of your clothes and belongings, LED-lit solid-surface kitchen countertops, raised-panel hardwood cabinetry throughout, plus many more interior comforts to make your camping experience one to remember.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $30,545
Sale Price: $169,450
Stock# 209937
Chassis: Freightliner S2RV
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 50679 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with Ice and Water |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 28" x 41" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 24.5 gals |
| AC BTU | 28500 btu |
| Basement Storage | 168 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" LED TV on Lift, BR LED TV, Ext. LED TV |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFC3LCMG3090 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


