Used 2021 Jayco Seneca Prestige M-37 L Motor Home Class C
Jayco Seneca Prestige Super C diesel motorhome 37L highlights:
- Full-Wall Slide
- Power Lift King Bed
- Hide-A-Bed Sofa
- Bunks with TVs
- Fireplace with 50" TV
- Residential Refrigerator
This Seneca Prestige Super C diesel motorhome has so much interior living space because it has a full-wall slide on the passenger's side, a large slide in the living area, and a slide that holds the king-size bed with power head lift in the private bedroom. This coach also has an insane amount of sleeping space with the bunk over the cab, the hide-a-bed sofa, the set of bunk beds, the king-size bed, and the booth dinette that can transform into an additional bed. The kitchen is also quite impressive with its convection microwave, residential refrigerator with ice/water in the door, and two-burner induction cooktop with LED display. You will also find a 20' electric awning on the exterior so that you can head outside if you're tired of being indoors.
The Jayco Seneca Prestige Super C diesel motorhome is an exceptionally powerful coach that provides you with lavish amenities! The StrongholdVBL vaccum-bond laminated roof, floor, and sidewalls are the perfect base for the rest of the luxurious additions, and the automatic hydraulic leveling jacks, the automotive-bonded panoramic cab window, the industry's largest travel-view window on the entrance door, and the exterior utility center form the rest of the impressive coach. The Seneca Prestige also comes with a Thetford Sani-Con turbo macerator, an outside shower, an exterior entertainment center, an Onan 8,000W diesel generator, and a JRide Premium ride and handling package.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $16,755
Sale Price: $169,995
Stock# DXT020A
Chassis: Freightliner S2RV
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 81 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 14 ply |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 36805 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Side By Side Residential with Ice/Water in Door |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10000 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot 250D Hydronic |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 157 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR 32" LED TV, Bunks (2) LED TV, Exterior LED TV |
| Awning Info | 20' Roof-Mounted Girard Nova II Dual-Pitched with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFCXMCMX2326 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


