Used 2021 Keystone RV Cougar 315RLS Fifth Wheel
No Hidden Fees! Lowest In the Nation! We won't be Beat!!!Keystone Cougar fifth wheel 315RLS highlights:
- Booth Dinette
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Two Awnings
- Accessory Hitch
Whether you're getting away to a secluded campsite of your own, or you're meeting up with friends at a local state park, this Cougar fifth wheel will provide comfortable accommodations all throughout your trip. You'll have loads of space to store all of your necessities with the kitchen pantry, the 12 cubic foot refrigerator, the exterior pass-through storage, and the full-size wardrobe in the private bedroom. You can even sit down in the rear living area for a fun evening with friends while the fireplace crackles faintly in the background.
With any Keystone Cougar fifth wheel and toy hauler you will experience the MaxTurn technology which enables you to maneuver easily into the campsite, and the electric four-point auto leveling system makes it easy to set up too! The heavy duty axles with never-adjust brakes and Road Armor™ shock absorbing equalizer makes for a smooth trip. With a Climate Guard protection package and 12V electric heat pads on all holding tanks, you can camp anytime of the year. The 5/8" one-piece DynaSpan® flooring is easy to clean so live out your dreams, choose your favorite Cougar today!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 00417
Interior Color: Driftwood
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 8 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Driftwood |
| Hitch Weight | 1995 lbs |
| Dry Weight | 10562 lbs |
| Cargo Capacity | 1828 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Rapid Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 11' and 13' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF3152XM2500417 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


