Used 2021 Keystone RV Cougar 355FBS Fifth Wheel
LOOKS LIKE NEWKeystone Cougar fifth wheel 355FBS highlights:
- Front Dual-Sink Vanity
- Half Bath
- Kitchen Island
- Fireplace
- MORRyde Solid Step
- Two Power Awnings
Your spouse will love the spacious front bathroom with a dual-sink vanity, a shower with a seat, and a large walk-in closet that includes a space for shoes, and a washer/dryer option. The combined living and kitchen area is spacious with dual opposing slide outs that offer seating and kitchen appliances, as well as a TV with a fireplace below. Everyone can relax on the tri-fold sleeper sofa, the theater seats, and the legless dinette table or choose the free standing dinette. You will find plenty of storage throughout the inside, and outside with the unobstructed pass-through compartment will hold your golf clubs, camping chairs, and fishing poles.
With any Keystone Cougar fifth wheel and toy hauler you will experience the MaxTurn technology which enables you to maneuver easily into the campsite, and the electric four-point auto leveling system makes it easy to set up too! The heavy duty axles with never-adjust brakes and Road Armor™ shock absorbing equalizer makes for a smooth trip. With a Climate Guard protection package and 12V electric heat pads on all holding tanks, you can camp anytime of the year. The 5/8" one-piece DynaSpan® flooring is easy to clean so live out your dreams, choose your favorite Cougar today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 2021355FBS
Interior Color: Driftwood
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Interior Color | Driftwood |
| Hitch Weight | 1900 lbs |
| Dry Weight | 11190 lbs |
| Cargo Capacity | 2710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Rapid Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 10' & 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 0831 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


