Used 2021 Keystone RV Cougar Half-Ton 27RESWE Travel Trailer
ARRIVING SOON ~ IMAGES COMING SOON, unit is on order
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 27RESWE highlights:
- Master Suite
- Hidden Storage
- Large Slide
- King-Size Bed
- Outdoor Kitchen
As you explore all that nature has to offer, you'll appreciate all that this Cougar Half-Ton travel trailer has to offer as well! A master suite up front will provide the ultimate luxury as you drift off to sleep each night, and you'll be able to conveniently sneak into the radius shower when you wake up in the morning. Choose to prepare breakfast outside underneath the sunshine at the outdoor grill, and if you need a little shade while you eat, the 16' power awning will do the trick.
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the preparations for 4G and Wi-Fi, the in-floor heating ducts, and the Hyper Deck flooring. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package to keep you safe during inclement weather, and you'll also find an iN-Command Generation 3 with global connect. Use the 21" Furrion range with Piezo ignition to create all of those familiar meals from home, and add on the optional Off The Grid Solar Camping Package that comes with a roof-mounted solar panel, 30 AMP solar charging system, 2,000W pure sine inverter, and four inverted outlets.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $4,000
Sale Price: $27,995
Stock# 101660
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| Dry Weight | 6600 lbs |
| Cargo Capacity | 2200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 16' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT27R27MC503403 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


