Used 2021 Keystone RV Cougar Half-Ton 29MBS Fifth Wheel
JUST ARRIVED! Interior Pictures coming soon!
Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel 29MBS highlights:
- Mid Bunkhouse w/ Bunk & Jack Knife Sofa
- Two Electric Awnings
- Rear Kitchen
- Free Standing Table w/ Chairs
- Theater Seats
- Private Queen Bedroom
- Auto Level
You'll have a new way to vacation once you get this Cougar Half-Ton fifth wheel in the driveway! Because this unit has two bedrooms, you'll be able to sleep separately and comfortably each night. The front private bedroom has a wardrobe slide so that you can store your garments, and the private bunkhouse has a slide out with a flip bunk above a sofa. Plus, there is also a desk top so that you can sit down and get some work done whenever you need.
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the preparations for 4G and Wi-Fi, the in-floor heating ducts, and the Hyper Deck flooring. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package to keep you safe during inclement weather, and you'll also find an iN-Command Generation 3 with global connect. Use the 21" Furrion range with Piezo ignition to create all of those familiar meals from home, and add on the optional Off The Grid Solar Camping Package that comes with a roof-mounted solar panel, 30 AMP solar charging system, 2,000W pure sine inverter, and four inverted outlets.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 03074
Interior Color: Driftwood
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Interior Color | Driftwood |
| Hitch Weight | 1630 lbs |
| Dry Weight | 8898 lbs |
| Cargo Capacity | 2102 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 9' and 11' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF29M26M2503074 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


