Used 2021 Keystone RV Hideout 301DBS Fifth Wheel
Keystone Hideout fifth wheel 301DBS highlights:
- Swivel Entertainment Center
- Full and Half Bath
- Double-Size Bunks
- Master Suite
- Central Vacuum
You will have everything you need and then some with this Hideout fifth wheel! Because there is a master suite up front with its own half bath and a set of double-size bunks in the back next to the full bathroom, everyone will have a convenient place to sleep and get ready each morning. You will also find the main living area to be super comfortable with its tri-fold sleeper sofa, U-shaped dinette, fireplace, and swiveling entertainment center. A few other fun additions to this model are the central vacuum and the hidden pantry. Plus, there is even an outdoor kitchen included so that you can grill out when the weather is nice.
For any trip, whether near or far, you will want a Hideout fifth wheel, travel trailer, destination trailer, or toy hauler by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside of each model include: blackout night shades, a central vacuum, and a Furrion Bluetooth radio, and the exterior is just as accommodating with its blue LED-lighted exterior speakers, fully walkable roof, Tru-fit™ slide construction, and the power awning. Don't wait any longer to enjoy your own private hideout with the Keystone Hideout!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 222147A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1840 lbs |
| Dry Weight | 8699 lbs |
| Cargo Capacity | 3401 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 69 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF30127M1244176 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


