Used 2021 Keystone RV Hideout Single Axle 176BH Travel Trailer
Keystone Hideout Mini travel trailer 176BH highlights:
- Bunk Beds
- Single Slide
- Full Bath
- Pass-Through Storage
Step Inside this trailer where you can dine and relax on the slide out booth dinette which offers storage drawers below for your things. Everyone can take turns getting cleaned up in the full bathroom before falling asleep on the bunks, the queen-size bed or the booth dinette. The chef of your group will have a two burner cooktop to prepare meals and a 7.7 cu. ft. refrigerator for food storage. And the 10' power awning offers an outdoor living area protected from the elements once you add your camping chairs taken from the pass-through compartment.
With any Hideout Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! The AlphaPly TPO roof membrane is ultra durable, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, LED lighting, plus many more interior comforts. There is also a roof A/C and 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a tankless water heater for endless hot showers!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 243273
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| Dry Weight | 3494 lbs |
| Cargo Capacity | 951 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 7.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT17615MW243273 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


