Used 2021 Keystone RV Passport SL 221BHWE Travel Trailer
BUNK BEDS! MURPHY BED! 1 SLIDE OUT!
Keystone Passport SL travel trailer 221BHWE highlights:
- Rear Cargo Door
- Outdoor Kitchen
- Murphy Bed
- 19' Awning
- Double Size Bunks
You will be able to take trip after trip with this Passport SL travel trailer! The interior has excellent amenities with its pantry with sliding doors, Murphy bed/sofa combo up front, and U-shaped dinette that can provide an additional sleeping space. There are even double size bunks that flip up so that you can store gear. When you're outside sitting around the campfire, you can grab some extra roasting sticks from the exterior pass-through storage compartment, and the outdoor kitchen will allow you to prepare something more detailed than s'mores.
The Passport SL travel trailers by Keystone RV come in a compact design with travel-friendly lengths that are lightweight and easy to tow behind many smaller crossover SUVs. You will find several residential-style features such as durable Armstrong vinyl flooring, upgraded window treatments and valances, and bathroom countertops. The exterior shower with hot and cold water is very useful as you get cleaned up before entering the RV, wash your pets, or even rinse a few dishes outside. The Passport also now contains a HyperDeck flooring system which is a high-performance, water-resistant RV floor that comes as a breakthrough design from the Keystone Innovation Lab. This flooring is more resilient, stronger, and lighter than traditional laminated wood construction.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $1,420
Sale Price: $19,995
Stock# 6479
Interior Color: Harbor
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Harbor |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| Dry Weight | 5290 lbs |
| Cargo Capacity | 1710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed, Oversized Bunks, Dinette |
| Refrigerator Type | Double Door RV |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 416229 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


