Used 2021 Keystone RV Retreat Retreat 39mbnk Travel Trailer
Keystone Retreat destination trailer 39MBNK highlights:
- Four Slide Outs
- Two Bedrooms
- Front Entertainment
- Dual Entry
- Two Tri-Fold Sleeper Sofas
- Aluminum Exterior
If you are planning on staying for an extended period in any one place, then you must take a look at this Keystone Retreat destination trailer. You have an entertainment center in the front with plenty of seating options for your guests to relax in when they come to visit, like the sofa sleeper, the recliner, or the free-standing table with chairs. There is even a place for them to sleep if they want to spend the night with the second bedroom. You as the owners will have your own private master suite in the rear where there is a queen-size bed for a good night's rest and a place for your things in the armoire and vanity. You will also have your own private entry into the bathroom for convenience at night.
The Keystone Retreat destination trailer is a luxurious retreat in and of itself! You won't need to plan an extensive road trip because the Retreat gives you everything you need in one location. The heated and enclosed underbelly will protect your unit from inclement weather, and the sliding glass doors make the Retreat feel like home when the sun streams through in the early morning. You can add an optional power awning with LED lights to create an outdoor party space, and the 8' interior comes with a ceiling fan that you can use to cool down your living area. You'll also fully appreciate having a central vacuum when your weekend stays turn into month-long getaways.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# UT710066
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1420 lbs |
| Dry Weight | 12018 lbs |
| Cargo Capacity | 1382 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Haier Four Door |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT39M21MW260623 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


