Used 2021 Keystone RV Springdale 280BH Travel Trailer
Double-Size Bunks / Double Entry / Private Bedroom / Outdoor Kitchen !!
Keystone Springdale travel trailer 280BH highlights:
- Walk-In Pantry
- Double Entry
- Double-Size Bunks
- Outdoor Kitchen
- Private Bedroom
In this Keystone Springdale travel trailer, you have plenty of room for hosting and sleeping up to nine individuals throughout your vacation. There is a queen bed in the front private bedroom, double-size bunks in the rear, plus a sofa and a booth dinette that folds down so that you can have an extra sleeping space. You will have places for relaxing, cooking, playing games, or talking late into the night with your loved ones. Don't be afraid to bring along as much as you want. You have a walk-in pantry, a few overhead cabinets, and dual closets in the bedroom for storing your travel items.
With any Keystone Springdale travel trailer, fifth wheel and destination trailer, you will appreciate the 12V color-coded wiring with easy-to-trace circuits which is better than conventional RV wiring allowing a faster diagnosis for quicker repairs. Also included, the Blade high performance air flow system that delivers 30% more air flow and the streamlined heat distribution that uses in-floor heat vents for more efficiency for uninterrupted air flow. Some exterior features include the LCl SolidStep for a sturdy entrance, the pass-through storage compartment for larger outdoor gear, and Dexter E-Z Lube axles. The interior offers designer upholstered window valances, pressed kitchen countertops, and much more depending on the Springdale you choose.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 39291
Interior Color: Dusk
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Dusk |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| Dry Weight | 7020 lbs |
| Cargo Capacity | 2580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 109005 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


