Used 2021 Keystone RV Springdale 301TR Travel Trailer
Calgary's largest selection of pre-owned inventory.
Keystone Springdale travel trailer 301TR highlights:
- Theater Room/Bunkhouse
- 50" HDTV
- Private Bedroom
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
If you find yourself dreaming about weekend adventures, then you need to stop dreaming and start living those adventures with this Springdale travel trailer! You will be able to access this trailer easily because of the two entry doors that have been added, and if you would rather just be outside, you can stay protected underneath the 18' power awning while you cook up a meal at the outdoor kitchen. Inside, you will find that there is a theater room/bunkhouse in the back that has a flip-up bunk with a fun lounger below so that you can watch the 50" HDTV with premium audio in comfort, and there is a second bunk that your child or guest can enjoy. The cook will love all the kitchen amenities inside as well, plus the main living area is a great place to gather and relax by the fireplace.
With any Keystone Springdale travel trailer, fifth wheel and destination trailer, you will appreciate the 12V color-coded wiring with easy-to-trace circuits which is better than conventional RV wiring allowing a faster diagnosis for quicker repairs. Also included, the Blade high performance air flow system that delivers 30% more air flow and the streamlined heat distribution that uses in-floor heat vents for more efficiency for uninterrupted air flow. Some exterior features include the LCl SolidStep for a sturdy entrance, the pass-through storage compartment for larger outdoor gear, and Dexter E-Z Lube axles. The interior offers designer upholstered window valances, pressed kitchen countertops, and much more depending on the Springdale you choose.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 26026DX
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 865 lbs |
| Dry Weight | 7836 lbs |
| Cargo Capacity | 1824 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Bunkhouse/Theater Room: 50" HDTV |
| Awning Info | 18' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


