Used 2021 Keystone RV Sprinter Limited 3550MLS Fifth Wheel
Fireplace | Rear Kitchen | King Bed | Pantry |
Keystone Sprinter Limited fifth wheel 3550MLS highlights:
- Floor-to-Ceiling Lighted Pantry
- Rear Kitchen
- Fireplace
- 50" TV
- Breakfast Bar with Stools
- Queen-Size Tri-Fold Sofa
You haven't experienced a luxurious camping vacation until you have done so in this Sprinter Limited fifth wheel! The rear kitchen makes it easier for you to whip up some delicious pancakes for breakfast and serve them right off the three-burner range to those sitting at the breakfast bar on one of the three bar stools. You can even grill up some juicy burgers on the exterior two burner cooktop while you watch the big game if you choose to add the optional TV hookup. After you have stuffed yourself full, you can either take an afternoon nap on the tri-fold sofa in the living area or head to the front private bedroom and lie down on the king-size bed with outlets on either side for you to charge your electronics!
Set out on a redefined adventure with any one of the industry-best 100" wide-body constructed Sprinter Limited fifth wheels by Keystone RV! The Tru-Fit slide construction offers a more durable slide room design that minimizes functional motor and structural stress, as well as resists leaking. The in-floor heating ducts allow for more airflow to distribute heat evenly, and the Tuf-Lok A/C duct joiners securely join duct work and A/C units to drastically reduce chilled-air leaks and boost cooling efficiency. Inside you'll find a deep single-basin stainless steel industrial sink and LG solid surface countertops in the kitchen, plus an upgraded bedspread and LED reading lights over the bed for your comfort. These fifth wheels also include a convenient eight-function remote for awnings, lights, and stabilizers/leveling, plus a 15K BTU Coleman Mach Quiet Cool A/C and a 35K BTU furnace to keep you comfortable year around!
**This is an as-is sale! Although we thoroughly inspect every pre-owned camper that we sell to disclose any flaws, we cannot guarantee that no issues will arise after the sale nor does the disclosure imply that we will perform any repairs free of charge. A limited extended warranty may be available for purchase at the time of sale. Please contact a sales associate to learn more.
A 3 year protection plan can be added to this camper for $- or $-/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on -% APR for -/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# TY039748
Interior Color: Coastal Cottage, Urban
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Coastal Cottage, Urban |
| Hitch Weight | 2205 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 11056 lbs |
| Cargo Capacity | 2944 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Four Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 17' Electric w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


