Used 2021 KZ Confluence 26BH Travel Trailer
Ready for your next getaway!
KZ Confluence ultra lite travel trailer 26BH Highlights:
- USB Ports
- 70" Sofa
- King Bed
- Exterior Speakers
- Outside Shower
- Booth Dinette
The whole family can camp in this travel trailer! The kiddos will enjoy a good night's rest on the rear corner 50" x 75" bunk beds and you will enjoy the king bed inside the front private bedroom which also has a redesigned shirt closet with storage shelves and a charging station. Everyone can freshen up in the rear corner bathroom with the 30" x 36" shower that has a skylight above it for natural lighting as you get ready. The walk-in pantry is big enough to store everyone's favorite snacks and also has coat hooks. You can prepare a delicious meal indoors or outdoors with the outside kitchen then head to the booth dinette inside to enjoy your meals in comfort!
Each one of the KZ Confluence ultra lite travel trailers is constructed with a slide out for a more spacious and welcoming feeling! Life at the campsite will be easier with your furry friend too with the built-in dog dishes that can be neatly tucked away when not in use and the exterior leash latch with a bonus beverage opener. The Arctic package which is included with the mandatory Adventure and Comfort package has a fully enclosed, insulated and heated underbelly with 12V heat pads to keep the tanks and pipes protected through all weather and enclosed dump valves. The mandatory Peace of Mind package includes many convenient amenities, such as a power awning with an LED light strip, 39" dinette storage bins, upgraded linoleum, plus marine grade luxury woven vinyl flooring in the slide outs. Start a new adventure today in one of these Confluence travel trailers today!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 102221
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5900 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5090 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTB2922M7041863 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


