Used 2021 KZ Connect SE C231RBKSE Travel Trailer
KZ Connect SE travel trailer C231RBKSE highlights:
- Outdoor Kitchen
- Private Bedroom
- 64" Sofa
- Rear Bathroom
- Flip-Up Solid Steps
- Pass-Through Storage
Take time to connect with family and nature in this Connect SE travel trailer! Whether you're lounging by the lake or biking on the trails, you will appreciate having a nice, warm queen-size bed to come back to each evening, and the rear bathroom with its radius shower and skylight will be ultra soothing right before bed. With the 42" booth dinette, you will be able to sit down with the family and enjoy dinner, and the 64" sofa will be the perfect place to relax afterwards.
The legendary workmanship that you have always appreciated from KZ RV is clearly evidenced in its brand-new line of ultra-lightweight Connect SE travel trailers! With slide outs in every floor plan, the spacious interior feels welcoming and inviting for all who travel with you, and with all of the multimedia features that have been included throughout the Connect SE, like the stereo with Bluetooth and LED lights on the exterior speakers, you will enjoy endless hours of entertainment during each getaway. The foundation of the Connect SE is just as impressive as its interior with its one-piece seamless roof that has Tufflex roofing material, its UVA and UVB-resistant gelcoat Lamilux® exterior, and its 3/8" fully walk-on roof decking. You will also enjoy the beautiful interior styling that comes from the rich woodbridge maple cabinetry, hand-crafted mortise and tenon glazed cabinet doors, and residential-grade linoleum.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 28061RA
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7335 lbs |
| Dry Weight | 5260 lbs |
| Cargo Capacity | 2075 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4590 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL2428M7070546 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


