Used 2021 KZ Durango Half-Ton D256RKT Fifth Wheel
What a deal!!
KZ Durango Half-Ton fifth wheel D256RKT highlights:
- Rear Kitchen
- Three Slides
- Theater Seating
- Outside Kitchen
If you like to get away in style, then you need this Durango Half-Ton fifth wheel! The flip-up solid steps are sturdy enough to keep you safe while you load up your gear in the kitchen pantry, the 8-cubic foot refrigerator, the wardrobe slide, and the bedroom closet. You'll find that the opposing slides give you plenty of space to sit back and relax on the theater seating and hide-a-bed sofa while you watch the LED TV, and there are some USB outlets on the theater seating so that you can charge your phone while you're relaxing.
You will be absolutely impressed by the KZ Durango Half-Ton fifth wheel! With sumptuous décor and unparalleled quality, there isn't much else that compares. The Durango Half-Ton fifth wheel has a Lamilux gel-coat fiberglass, a steel powder-coated frame, a one-piece, seamless, walk-on Tufflex roof, and a reinforced heavy-duty fiberglass front cap. You can travel confidently with the Dexter axles that have self-adjusting brakes, the Equa-Flex rubberized suspension, and the 16" nitro-filled tires, and the exterior speakers and electric awning with LED lights will make for a great party space once you have made it to your destination. The fully finished, heated and sealed basement storage compartment will safely transport your gear to the campsite, and you can use the leash latch with bonus beverage holder to keep your puppy secured while playing outside.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,000
Sale Price: $24,995
Stock# 6110451
Interior Color: Barista, Cobblestone
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Interior Color | Barista, Cobblestone |
| Hitch Weight | 1420 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 8960 lbs |
| Cargo Capacity | 1540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7540 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZFD3426L6110451 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


