Used 2021 KZ Escape E191BHK Travel Trailer
KZ Escape travel trailer E191BHK highlights:
- Slide Out Dinette
- Bunk Beds
- Front Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Outside Griddle
- Full Bath
Escape into the woods in this travel trailer that can comfortably sleep five to six people each night. Once you arrive at your destination, set up the 10' power awning, then prepare lunch on the outside griddle. There is also an outdoor refrigerator for cold drinks and the flip-up solid steps will make coming and going easy. Inside, the kids can take a rest on the bunk beds, or they can play a game at the booth dinette. You and your spouse will enjoy your own queen bed up front and you'll find plenty of overhead cabinets for your belongings.
The KZ Escape travel trailers and expandables allow you to get away from the everyday hustle to enjoy the camping lifestyle to its fullest. Each model is constructed with strong, durable materials such as, Alum-a-Tough roofing, R-7 insulation, and diamond plate rock guard to protect your unit from rock and debris on the way to the campground. You'll appreciate many exterior convenience, like the Leash Latch and beverage opener, the power awning with a porch light, and the Keyed Alike program for baggage and entry doors. Inside, each model includes a stainless steel round sink, Amish-crafted rail style cabinet doors with modern handles, residential grade linoleum, plus many more comforts to make you feel at home!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# ACCE10898
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 4245 lbs |
| Dry Weight | 3350 lbs |
| Cargo Capacity | 895 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2920 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4EZTA1816M4110898 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


