Used 2021 KZ Sportsmen SE 270BHSE Travel Trailer
KZ Sportsmen SE travel trailer 270BHSE highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- 41" Booth Dinette
- Walk-Through Bathroom
- Digital TV Antenna
- Trunk Door
This travel trailer is decked out in features the whole family or your friends will love having for your next camping trip! From the rear 40" x 70" upper and lower double bunk beds behind the 70" jackknife sofa, to the exterior pass-through storage area and rear trunk door. The walk-through bathroom makes it easy for all to access, especially those staying in the front private bedroom. The 41" booth dinette is a great place to enjoy your meals, play games, and even transform into an extra sleeping space for one, plus the 10 cu. ft. refrigerator is right next to it for your convenience.
You don't have to break the bank with these budget-friendly KZ Sportsmen SE travel trailers! They are constructed with the KZ exclusive tough shield exterior metal, a one-piece Tufflex roofing material, and a 3/8" fully walk-on roof decking, plus an aerodynamic front profile with a smooth metal front for an easier tow. You can store your outdoor camping gear in the pass-through storage area with extra-large radius baggage doors, and the tinted windows give you privacy day or night. Each model comes with a long list of standard features, as well as two mandatory packages to make life a little easier at the campground. They even come Wi-Fi prepped and have electrical outlets in the bunk areas so you can stay connected everywhere you go!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# T021580
| Sleeps | 7 |
| Length | 31 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5140 lbs |
| Cargo Capacity | 1860 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V with Dual Temperature Control |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/ Drip Rail and Spouts |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTU2821M5021580 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


