Used 2021 Lance 1172 Truck Camper
Lance truck camper 1172 highlights:
- Booth Dinette
- Full Dry Bath
- Large Frameless Windows
- Sofa Sleeper
This luxurious Lance truck camper is the most spacious and amenity-packed camper that Lance designs, and it comes with enough room to sleep six people during any adventure between the sofa sleeper, the cab-over queen-size bed, and the booth dinette. You will certainly appreciate the extra space that the large slide brings to this camper, and since this unit comes with a fully equipped kitchen, you will find it easy to prepare dinner each evening while using the stainless steel three-burner range top. Not only does this model come with a beautiful dry bath, but it also contains a skylight in the bathroom which allows the rays of sunlight to stream through each morning.
Lance truck campers put in the time so you can spend quality time with friends and family! They have designed and cut automated the manufacturing process with composite construction materials that has an emphasis on green manufacturing for the last 55 years. Lance continues to focus on maintaining their value with a high gloss fiberglass exterior laminated under intense pressure with heat-setting adhesives. The Euro-Ply interiors are a superior product that is lighter, formaldehyde free, and stronger to provide both beauty and durability. The Azdel wood virtually eliminates mold and mildew, is 50% lighter, and has a better "R" value for superior insulation and absorbs sound better. Come choose your certified green, eco-smart model today!
*Some features may be missing or unavailable on used or preowned RVs and are sold as is.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $9,000
Sale Price: $40,995
Stock# 10900U
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Dry Weight | 4174 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 11 ft 11 in |
| Wet Weight | 4628 lbs |
| Center of Gravity Front | 60 in |
| Center of Gravity Rear | 36 in |
| LP Tank Capacity | 7 gals |
| Water Heater Type | Gas/Electric/DSI |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 178141 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


