Used 2021 NeXus RV Triumph 32TSC Motor Home Class C
NeXus RV Triumph Class C Diesel Cummings Engine motorhome 32T highlights:
- Two Slides
- Rear Bedroom
- Full-Size Microwave
- Wardrobe Closet
- Two Lounge Chairs
With this Triumph Class C gas motorhome, all of your adventuring dreams will finally be attainable! A bunk over the cab creates compact sleeping spaces that help this coach sleep seven people comfortably, and the two slides provide the extra space needed to deliver those accommodations. You will also fully appreciate having your own full bathroom on board, and the residential refrigerator and over-the-range microwave in the kitchen will help you create hearty meals throughout each of your trips.
With any Triumph Class C gas motorhome by Nexus you will appreciate the Onan generator, rear back-up camera, and the electric awning with LED lighting that makes traveling and be away from home a little easier. Each model features upgraded lino flooring, window treatments, and a stainless steel sink to provide that extra touch-of home. These models also include a 40" TV in the living room and a Wineguard 360 antenna for all your entertainment needs.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $15,107
Sale Price: $119,888
Stock# 400000417
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 31611 |
| Engine | Cummings |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 3HAEUMMM3ML184885 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


