Used 2021 Northwood Arctic Fox Camper 1140 Wet Bath Truck Camper
Northwood Arctic Fox Camper truck camper 1140 Wet Bath highlights:
- Exterior Shower
- RV Queen Bed
- Large 22" Oven
- Two Hampers
- Wet Bath
This Arctic Fox Camper truck camper offers you a wet bath that takes up less space providing you with an additional wardrobe for storage! You can sit down at the booth dinette to enjoy a hot meal, or you can convert the dinette into a 43" x 76" bed for sleeping. The kitchen is also a great place to spend your time because it has a three-burner range, residential built-in microwave, large two-way refrigerator, and kitchen skylight with shade.
Camping is going to be so much more fun with the Northwood Arctic Fox Camper truck camper! Whether you're taking it out for a weekend of outdoor sports, like hunting and fishing, or you're traveling across the state to visit old friends, you will be thoroughly pleased with all of the conveniences that are provided right in the back of your truck. There is a 45W solar panel to be used for providing power, a 20,000 BTU auto-ignition furnace to keep warm when the outside air turns cool, a deluxe bumper with hose carrier, heated holding tanks, and a friction-hinge entry door that won't blow away in the wind.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 341119
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Dry Weight | 3465 lbs |
| Fresh Water Capacity | 59 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | Onan 2500 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Way |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 11 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 1NCE1140XM0117149 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


