Used 2021 Northwood Arctic Fox Camper 990 Wet Bath Truck Camper
Northwood Arctic Fox Camper truck camper 990 Wet Bath highlights:
- Bedroom Above Cab
- Booth Dinette
- Electric Awning with LED Lights
- Overhead Cabinets
- Pantry
It won't be long before you become addicted to camping in this Arctic Fox Camper truck camper! There is extra interior living space because of the single slide, and in addition to the 58" x 80" bed and 43" x 76" dinette bed, you can create more sleeping space by adding the optional bunk. The wet bath will provide everyone with the space needed to get cleaned up in the morning, and the bathroom skylight will provide more head room for those taller travelers. Grab some yogurt or orange juice from the large two-way refrigerator before heading out to explore, or make a heartier breakfast by using the three-burner range.
Camping is going to be so much more fun with the Northwood Arctic Fox Camper truck camper! Whether you're taking it out for a weekend of outdoor sports, like hunting and fishing, or you're traveling across the state to visit old friends, you will be thoroughly pleased with all of the conveniences that are provided right in the back of your truck. There is a 45W solar panel to be used for providing power, a 20,000 BTU auto-ignition furnace to keep warm when the outside air turns cool, a deluxe bumper with hose carrier, heated holding tanks, and a friction-hinge entry door that won't blow away in the wind. There is four-season foam block insulation to protect you from the variable weather and an exterior shower to use when you need to clean off some equipment or muddy boots. There is also a full list of options that you should check out!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,119
Sale Price: $57,880
Stock# C87280
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Dry Weight | 3010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 59 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 9 ft 10 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 1NCA990SXM0116516 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


