Used 2021 Old School Trailers 818 Travel Trailer
Old School Trailers travel trailer 818 highlights:
- Front Queen Bed
- Closet
- Corner Dry Bath
- USB Ports
- Outside Shower
- Exterior Storage
Needing a little more space for your kiddos, yet you would like to be able to park the trailer easily? This 21'9" exterior length trailer offers sleeping space for three to four when you utilize the dinette as sleeping space for the kiddos while you enjoy your own 60" x 74" queen bed up front. The next morning, the cook can whip up breakfast using the two-burner cooktop and microwave and you all can dine inside at the dinette or outside under the power awning if you brought your camping chairs or the campground has a table. The closet by the entry and dry bath will be super handy for either your clothes, blankets and/or dry goods, and you will find more storage inside and outside.
With any Old School Trailers travel trailer you will get to turn heads with the vintage style, and enjoy features you are accustom to having today! These trailers are built lightweight allowing you to tow with even the smaller SUVs depending on the trailer you choose. The aluminum cage construction with .030 metal is built on a Lippert frame with OSB flooring with Darco, a Dicor roof, and fiberglass insulation. The radial tires include white walls with painted rims adding to the exterior's style, and the interior is just as impressive.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $21,651
Sale Price: $11,966
Stock# P26013
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| Dry Weight | 3160 lbs |
| Cargo Capacity | 1140 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4000 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TWDJ23L8806949 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


