Used 2021 Palomino Puma 28BHSS Travel Trailer
Palomino Puma travel trailer 28BHSS highlights:
- Dual Entry
- Private Bunkhouse
- Walk-In Pantry
- Private Bedroom
- Large Slide
Get out there and prowl with this fierce and adventurous Puma travel trailer! The front private bedroom and rear private bunkhouse provide comfortable living for the entire family, and if you have any additional guests that join you, they can sleep on the U-shaped dinette and jackknife sofa in the main living area. It will be easy to get everyone's luggage inside of this unit with the two entry doors, and you'll find plenty of places to store your belongings with the bedroom shirt closets, the bunkhouse wardrobe, and the walk-in pantry in the kitchen.
You know it's a great day when it starts with a Palomino Puma travel trailer, fifth wheel, or toy hauler because nothing else is better suited for adventure! There is a Puma for every lifestyle, and there are plenty of features that will enhance each of those lifestyles too. The Puma's construction is better built for lasting performance. The Puma has an AlphaPly roofing membrane, a King HD TV antenna, a smooth, aerodynamic radius front metal with bold exterior graphics, residential-grade carpet with pad on slide outs, and a 5/8" Araucoply plywood floor decking. The Puma also comes packed with value since it gives you the features you need while traveling, like an electric awning with LED lights, preparations for WiFi, a Bluetooth stereo, an enclosed underbelly, an outside shower, and exterior speakers. Plus, the roller shades will help you keep the interior dark and private when you need it to be.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $1
Sale Price: $18,999
Stock# 96381
| Sleeps | 11 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| GVWR | 9063 lbs |
| Dry Weight | 7513 lbs |
| Cargo Capacity | 1550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 64.5 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6640 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2PUTB1M4011918 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


