Used 2021 Palomino Puma 32MBDS Travel Trailer
Palomino Puma travel trailer 32MBDS highlights:
- Large Opposing Slides
- Dual Recliners
- Kitchen Island
- Private Bedroom
- Second Bedroom
You can make the very best memories with this Puma travel trailer! This trailer is fantastic because it has a second bedroom that you can use for yourself or any other campers that join you. This space has a flip-up bunk above a sofa, so it has many different functions. There is also a private bedroom up front with a queen-size bed so that you can always be comfortable, and back in the main living area, there is a jackknife sofa, dual recliners, and a U-shaped dinette so that you can host friends for an evening of fun every once in a while. You can even add the optional fireplace to make this space super cozy.
You know it's a great day when it starts with a Palomino Puma travel trailer, fifth wheel, or toy hauler because nothing else is better suited for adventure! There is a Puma for every lifestyle, and there are plenty of features that will enhance each of those lifestyles too. The Puma's construction is better built for lasting performance. The Puma has an AlphaPly roofing membrane, a King HD TV antenna, a smooth, aerodynamic radius front metal with bold exterior graphics, residential-grade carpet with pad on slide outs, and a 5/8" Araucoply plywood floor decking. The Puma also comes packed with value since it gives you the features you need while traveling, like an electric awning with LED lights, preparations for WiFi, a Bluetooth stereo, an enclosed underbelly, an outside shower, and exterior speakers. Plus, the roller shades will help you keep the interior dark and private when you need it to be.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# T088663
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1090 lbs |
| GVWR | 10533 lbs |
| Dry Weight | 8833 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7705 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPUH26MP088663 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


