Used 2021 Prime Time RV Avenger 28REI Travel Trailer
Prime Time Avenger travel trailer 28REI highlights:
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Master Suite
- Opposing Slides
- Fireplace
Travel comfortably and stylishly every time with this Avenger travel trailer! As you spend each night sleeping on the queen-size bed in the private master suite, you will appreciate the convenience of being able to discreetly enter the neo-angled shower in the full bathroom without waking up your guests who are sleeping on the sofa or booth dinette. Because there have been two opposing slides included in the central living area, there is plenty of space to prep dinner or wash dishes on the kitchen island.
With premium fabrics and beautiful interior décor, the Prime Time Avenger travel trailers offer complete customer satisfaction! The innovative and lasting construction of the Avenger provides you with confidence as you travel. The Avenger is built with a powder-coated I-beam frame, an aluminum exterior skin, a PEX plumbing system, a Dynaspan 5/8" seamless floor decking, a secure tank system, and an extreme weather package. The interior has excellent features to accommodate all sorts of traveling types with its massive under-bed storage, Bluetooth entertainment system, in-floor ducted heat, large fully vented windows, and USB ports. You will also enjoy having an exterior hot/cold shower and a doggy D-ring so that you can rinse off your puppy's paws before taking them back inside for the night.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# U1-929930
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 675 lbs |
| Dry Weight | 7188 lbs |
| Cargo Capacity | 2287 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Everchill 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Large LED TV |
| Awning Info | 10' and 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2AVTB8MB929930 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


