Used 2021 Prime Time RV Avenger 29RBS Travel Trailer
Prime Time Avenger travel trailer 29RBS highlights:
- Private Bunkhouse
- Large LED TV
- Outdoor Kitchen
- Private Bedroom
- Jackknife Sofa
Your kids or grandkids will enjoy having a room all to themselves in this Avenger travel trailer with the rear private bunkhouse. This unit features a large slide that adds plenty of space for a private bedroom in the front. The kitchen is fully stocked with a pantry, three-burner range top, and 17" oven, and the outdoor kitchen offers a second location to cook and serve meals to your family and friends.
With premium fabrics and beautiful interior décor, the Prime Time Avenger travel trailers offer complete customer satisfaction! The innovative and lasting construction of the Avenger provides you with confidence as you travel. The Avenger is built with a powder-coated I-beam frame, an aluminum exterior skin, a PEX plumbing system, a Dynaspan 5/8" seamless floor decking, a secure tank system, and an extreme weather package. The interior has excellent features to accommodate all sorts of traveling types with its massive under-bed storage, Bluetooth entertainment system, in-floor ducted heat, large fully vented windows, and USB ports. You will also enjoy having an exterior hot/cold shower and a doggy D-ring so that you can rinse off your puppy's paws before taking them back inside for the night.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 3-11858A
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| Dry Weight | 6529 lbs |
| Cargo Capacity | 3041 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Everchill 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Large LED TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


