Used 2021 Riverside RV Intrepid 240DDS Travel Trailer
Riverside RV Intrepid travel trailer 240DDS highlight:
- Outside Kitchen
- Pass Through Storage
- Front Private Bedroom
- Single Slide Out
- Pocket Doors to Bedroom
- Pantry
Invite the grandkids on your next camping trip in this travel trailer that features double bunk beds! You'll find a private bedroom up front with a queen bed and closets on both sides of the bed for your clothes and things. You'll love the extra space provided by the U-shaped dinette within the slide out. Here, you can enjoy meals together, play a game of cards, and in the evening, convert it into additional sleeping space. The chef of the family can prepare dinner on the three burner range inside, and for dinner they can cook on the outdoor kitchen that includes a skillet, sink, and an outside refrigerator. Everyone will love to grab a camp chair and set it up under the 17' power awning with LED lights!
With each Intrepid travel trailer by Riverside RV you can be sure you are getting a lightweight trailer constructed to last. The walk on roof allows you to keep the top of your unit clean and the diamond plate rock guard protects the outside of the trailer to keep it in the best shape possible as you travel to your destination. The power awning with LED lights provides an outdoor living space, and you'll appreciate the exterior washing station to wash off your hiking gear and the power tongue jack for easy set-up. You can easily clean the top of your unit with the rear ladder included, and the Solid Step with a friction hinge door provides a quick and easy entrance into the trailer for your convenience. These models feature exterior and interior LED lighting, an AM/FM/Bluetooth/HDMI Stereo, USB ports, and a stainless steel sink with a cover! Choose your favorite Intrepid travel trailer for the many more amenities you won't want to camp without!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $7,018
Sale Price: $22,977
Stock# C03717
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| Dry Weight | 5440 lbs |
| Cargo Capacity | 2120 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 17' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 59CCC3621ML003717 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


