Used 2021 Shasta RVs Phoenix 298RLS Fifth Wheel
Shasta Phoenix fifth wheel 298RLS highlights:
- Front Private Bedroom
- Kitchen Island
- Full Bathroom
- Rear Living Area
- Outside Kitchen
- Outside Shower
You will feel right at home in this fifth wheel! It features a front private bedroom with a queen bed slide across from a dresser and a front wall wardrobe that is even prepped to add an optional washer and dryer. The full bathroom has a 30" x 50" shower with a seat for everyone to get squeaky clean and a linen closet to store the towels. You can prepare your best home cooked meals with the kitchen island, the 21" stainless steel oven with residential cooktop, and the 6 cu. ft. stainless steel refrigerator, plus there is a residential pantry to store everyone's favorite snacks. You could even choose to cook outside with the outside kitchen that has a refrigerator to keep your beverage cold!
Each one of these Shasta RV Phoenix fifth wheels are fully featured and ready to tow with Turn Point™ engineering! They are constructed with vacuum bonded and aluminum framed sidewalls with an Azdel substrate to prevent molding and rotting, as well as UV resistant gel coat exterior sidewall panels and Weather Shield+™ which has been tested in extreme weather conditions of 0 degrees and 110 degrees. The underbelly is ducted, enclosed, insulated, and heated to protect your units vitals. An unobstructed and insulated pass-through storage area lets you bring along all of your camping gear, and the outside shower has hot and cold water to rinse your feet off before entering inside. Come choose your favorite model today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# TT001319
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2015 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 10232 lbs |
| Cargo Capacity | 1768 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 50" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SPVB2MA001319 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


