Used 2021 Shasta RVs Shasta 18BH Travel Trailer
AS-IS SEE DISCLAIMER || Rear Bath / Rear Bunks / Mid Living
Shasta travel trailer 18BH highlights:
- Bunk Beds
- Front Bed
- 24" x 40" Shower
- Booth Dinette
- Pass-Through Storage
The kids or your friends will love camping in this travel trailer! It features a set of rear corner bunk beds with storage that are next to the full bathroom for easy access at night. There is also a 60" x 74" bed up front with an overhead cabinet, and the booth dinette can also transform into an extra sleeping space, plus it has an overhead entertainment. The kitchen has everything you will need to whip up a home cooked meal, as well as a microwave for those nights when you don't feel like cooking!
You are sure to find a Shasta travel trailer or toy hauler by Shasta RV that will fit your needs with a variety of models packed with convenience and value! They are constructed with a cambered steel I-beam frame, Diflex II TPO roof material, and a .024/.030 aluminum exterior skin with an 8' exterior width, plus the aerodynamic radius front profile makes it easier to tow. Their interiors are bright thanks to the LED lighting and are modern with woodgrain cabinetry and residential styling countertops. Each model includes a Shasta sanitize station so you can clean up after fishing, plus there is an outside shower to wash the mud off your hiking boots! Each one is also prepped for you to add extra conveniences like the back-up camera, a solar panel, and even Wi-Fi!
As is sale- *NOTE: As is - Although dry now, our inspection did show that this unit did have water intrusion at some point. As a result it is being sold as is. We will be happy to show you what we found when you come in person to see if it is the right bargain for you.
Please call 207-224-8444 for more information!
AS-IS SAFETY CHECK ONLY: This unit has received only a basic road safety inspection (e.g., brakes, lights, tires, hitch, propane leak down, and frame). No functional systems (plumbing, electrical, appliances, etc.) have been tested, and their condition is unknown. Sold strictly as-is, with no warranty or guarantees, and may require repairs after purchase.
*Payments are based on 9.24% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# ME016646
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 5050 lbs |
| Dry Weight | 3229 lbs |
| Cargo Capacity | 1821 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


