Used 2021 Starcraft Autumn Ridge 21RBS Travel Trailer
Starcraft Autumn Ridge travel trailer 21RBS highlights:
- Rear Bathroom
- L-Shaped Sofa
- Stainless Steel Appliances
- Private Bedroom
- Pass-Through Storage
Whether you're getting away to go sightseeing or jet skiing, this Autumn Ridge travel trailer will be your favorite place to come back to after a fun day! A large slide adds space to the interior so that you can enjoy time spent together, and if you need to get away from the crowd, you can retreat to the front private bedroom. Another private area is the rear bathroom where you can shower and get cleaned up before bed, and the mirrored medicine cabinet will hold all of your nighttime cleansers and moisturizers.
The Starcraft Autumn Ridge travel trailer has been designed just for you! With its forced-air heated and enclosed underbelly, PVC roof membrane, and power awning with LED lights, you can choose to extend your camping season. The Autumn Ridge has flexible LP lines for less corrosion, a Magnum roof system for a fully walkable roof, and tinted safety-glass windows for keeping your interior protected. You will also find an oversized lighted pass-through storage compartment, self-adjusting electric brakes, E-Z Lube axles, and galvanized steel wheel wells. Once you make your way to the interior, you'll appreciate that the Autumn Ridge has no carpet or floor heat registers which makes it kid and pet friendly.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# CT420501
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 7200 lbs |
| Dry Weight | 5560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1SABS0BM8L1BR5053 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


