Used 2021 Starcraft Autumn Ridge 27RLI Travel Trailer
Starcraft Autumn Ridge travel trailer 27RLI highlights:
- Kitchen Island
- Pushback Recliners
- Opposing Slides
- Stainless Steel Appliances
- Master Suite
You will appreciate all the storage throughout the inside of this Autumn Ridge travel trailer with the wardrobes, the overhead cabinets, and the pantry. Outside, the lighted, oversized pass-through compartment allows you to stow away items such as fishing poles, camping chairs and such. Inside, the opposing slides add lots of space to the main living area so that you can enjoy resting on the tri-fold sofa, the pushback recliners, and the booth dinette. You will also have plenty of room to work around the kitchen island as you chop veggies or wash dishes with the residential high-rise faucet. Plus, at the end of a long and tiresome day, you will thoroughly appreciate having your own master suite to retreat to.
The Starcraft Autumn Ridge travel trailer has been designed just for you! With its forced-air heated and enclosed underbelly, PVC roof membrane, and power awning with LED lights, you can choose to extend your camping season. The Autumn Ridge has flexible LP lines for less corrosion, a Magnum roof system for a fully walkable roof, and tinted safety-glass windows for keeping your interior protected. You will also find an oversized lighted pass-through storage compartment, self-adjusting electric brakes, E-Z Lube axles, and galvanized steel wheel wells. Once you make your way to the interior, you'll appreciate that the Autumn Ridge has no carpet or floor heat registers which makes it kid and pet friendly.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $2,500
Sale Price: $20,359
Stock# P111-26
Interior Color: Moonstone
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Moonstone |
| Hitch Weight | 1085 lbs |
| GVWR | 8995 lbs |
| Dry Weight | 7100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


