Used 2021 Starcraft Autumn Ridge Single Axle 172FB Travel Trailer
Better than New!2021 Starcraft Autumn Ridge Single Axle travel trailer 172FB
#CT3941
Well maintained compact travel trailer. self contained and camp ready! save thousands over buying new, but you better hurry, because this one won't last long. Financing available and trade-ins welcome. For sale by consignment, motivated seller. Trade ins welcome paid for or not, financing available. Let us show you how easy the buying experience can be at The RV Outlet. Call today for details and affordable finance options.
Call, text, run.... Can't wait to see you at The RV Outlet.
highlights:
- Front Bed
- Entry Wardrobe
- Booth Dinette
- 8 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Exterior Storage
Yes you can bring your pet along thanks the the pet friendly flooring with no carpet so no worries! And enjoy the great outdoors away from the elements under the 9' power awning with LED lighting and integrated speakers after a hike around the campground trails with your best friend. The exterior storage offers a place to stow your outdoor gear and charcoal, while inside you can place your clothing in one of two wardrobes, and there are overhead cabinets to place items to keep everything tidy. The galley kitchen provides a microwave and range as well as a 12V refrigerator or choose to add a 6 cu. ft. gas/electric fridge option in its place.
With each Autumn Ridge Single Axle travel trailer by Starcraft RV you will get full extension ball bearing drawer guides, pocket screwed lumbercore cabinet construction, and durable residential style vinyl flooring with no carpet anywhere and no floor heat registers making it safe to bring along your family pets. The exterior is built lightweight and durable with the Magnum Roof System for a fully walkable roof, fiberglass insulation, a PVC roof membrane, and self adjusting electric brakes. So if you would like to experience residential touches and easy towing behind your SUV, truck or minivan, choose an Autumn Ridge Single Axle trailer today!
BUY - SELL - TRADE - CONSIGN
Financing and Warranties Available
The RV Outlet "Your Five Star RV Sales and Service Professionals"
Located at the corner of Prairie Road and Highway 99 in Eugene.
Email, Call or Come visit us today!
1740 Prairie RD
Eugene, OR 97402
** FREE CONSIGNMENT **
MOTORHOMES - CLASS A - CLASS C - CAMPER VANS - TRAVEL TRAILERS - 5TH WHEELS - TRUCK CAMPERS - TOY HAULERS - PARK MODELS - CARGO TRAILERS - TOW RIGS and TRUCKS
Here are some of the brands, makes and models ; Winnebago Tiffin Georgie Boy Persuit Adventurer Keystone Forest River Allegro Sunova Spirit Thor Vegas Independence Nash Allegro camper travel holiday rambler lance stellar sightseer jamboree monaco coach diesel pusher CAT cummins Freightliner Bigfoot jayflight eagle Tioga cedar creek Nexus Phantom Adventurer Seneca Zanzabar prowler Condor R-Vision Sandpiper Thor Dutchmen keystone komfort toyhauler toy hauler toy-hauler kit flair bounder brave damon everest big horn montana itasca Trailblazer Corral Jamboree Diesel rexhall Aerbus Glendale titanium National Dolphin Traillite Sunchaser Northwood Itasca Gulfstream Fourwinds Sunseeker, Freedom elite Safari Trek Majestic Chalet jayco NUWA, Rialta Fleetwood Storm Minnie Winnie BT Cruiser Catalina Voyage Jayco Coachmen Freelander Holiday Rambler Sunrise Cummins Septor Keystone Laredo Mallard slide out Freelander Avalanche Voltage Alpenlite Montana Rage’n R Pod Mesa Ridge journey snow bird rv park rv sales rv service Freelander Damon Challenger trailer camping camp 5th wheel 5w fifth wheel motorhome motor home sale free cougar pace aarow sunova Voyager Newmar Essex Pleasureway Tiffin Bounder dlr. 1212
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# CT3941
Interior Color: Moonstone
| Sleeps | 4 |
| Length | 19 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Moonstone |
| Hitch Weight | 260 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 3020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' Power w/LED Lighting & Integrated Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


