Used 2021 Thor Motor Coach Chateau 24F Motor Home Class C
Thor Motor Coach Chateau Class C gas motorhome 24F highlights:
- Full-Wall Slide
- 76" Dream Dinette
- Privacy Curtain
- 39" TV with Swivel
- Bunk Over Cab
You will be able to take loads of adventures with this Chateau Class C gas motorhome! A rear bathroom with a 24" x 36" shower that has a curved anti-microbial curtain will provide plenty of convenience for washing up after a muddy trek, and the skylight above the shower will give you extra head space while you get cleaned up. You can even grab an extra change of clothes from the two closets next to the RV queen bed. You might even like to add a 32" TV option in the bedroom, and/or an exterior 32" TV option to watch while relaxing under the power awning.
With each Thor Motor Coach Chateau Class C gas motorhome, you will have a Ford E-Series chassis or Chevrolet chassis depending on the model you select, and both are built with a welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction giving you a sturdy foundation to enjoy for years! The added Onan RV QG 4000 gas generator will allow you to get off-grid so that you can experience nature without anything holding you back. Once you step foot inside, you'll find a space-efficient design, plush leatherette seating, residential vinyl flooring that provides easy care and a pet-friendly floor, a large single-bowl stainless steel sink with single handle faucet and pull-down sprayer, plus a bedroom USB power charging center for your electronics. Choose your favorite Chateau and start planning your adventures!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# PB2649
Chassis: Ford E-Series
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 11500 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 168 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Basement Storage | 39 cu. ft. |
| TV Info | Cab 39" TV w/Swivel |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN3MDC11381 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


