Used 2021 Thor Motor Coach Chateau 31B Motor Home Class C
Thor Motor Coach Chateau Class C gas motorhome 31B highlights:
- 68" Jackknife Sofa
- Two Slides
- Bunk Over Cab
- Full-Size Closet
- Premier Package
Whether you're taking your family or group of friends out to the campsite, this Chateau Class C gas motorhome is the reliable friend you want to tag along! This coach will provide you with a two-burner gas cooktop and single induction cooktop and convection microwave in the kitchen so that you can prepare all of your favorite dishes, and you will also find plenty of entertainment with the 32" TV in the rear private bedroom and the 39" TV across from the 68" jackknife sofa in the main living area. Since this model also comes with the Premier Package, you will find extra touches that will make this coach even more fabulous, like solid-surface countertops in the kitchen and premium window privacy roller shades. You can also find this layout available at a more value-friendly price point if you take a look at 31BV.
With each Thor Motor Coach Chateau Class C gas motorhome, you will have a Ford E-Series chassis or Chevrolet chassis depending on the model you select, and both are built with a welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction giving you a sturdy foundation to enjoy for years! The added Onan RV QG 4000 gas generator will allow you to get off-grid so that you can experience nature without anything holding you back. Once you step foot inside, you'll find a space-efficient design, plush leatherette seating, residential vinyl flooring that provides easy care and a pet-friendly floor, a large single-bowl stainless steel sink with single handle faucet and pull-down sprayer, plus a bedroom USB power charging center for your electronics. Choose your favorite Chateau and start planning your adventures!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# MHS44344A
Chassis: Ford E-Series
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 22795 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 219 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 44.5 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 18' Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN3MDC35979 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


