Used 2021 Thor Motor Coach Chateau Sprinter 24DS Motor Home Class C - Diesel
Thor Motor Coach Chateau Sprinter Class C diesel motorhome 24DS highlights:
- Theater Seating with Footrests
- 39" TV
- Semi-Private Bedroom
- Two Slides
- Convection Microwave
- Dream Dinette
Get ready for a relaxing vacation in this Chateau Sprinter Class C diesel motorhome that includes all the at-home amenities you don't want to travel without. You can relax on the theater seating that sits directly across from the 39" TV. Even the grandkids in the 52" x 87" bunk above the cab will have a great view of the show. Whip up dinner on the two-burner cooktop, and the flip-up countertop will provide more counter space to chop fresh veggies. When you're ready to turn in for the night, you'll appreciate your own bedroom that includes a privacy curtain, a full-size bed, plus a large closet to hang all your clothes.
The Chateau Sprinter Class C diesel motorhome by Thor Motor Coach starts with a Mercedes-Benz Sprinter chassis, and it is constructed with a welded tubular steel floor, vacu-bond laminated roof, walls, and floors, and a one-piece fiberglass front cap. The touchscreen dash radio and rearview mirror with a back-up system and integrated camera make the journey that much easier, and you are sure to stay comfortable in the swivel leatherette captain's chairs. Inside, you'll find residential vinyl flooring, pressed laminate countertops, a kitchen waste basket for your convenience, and a TV to watch your favorite shows. These models also include a 100W solar charging system with a power controller, a 30 AMP power cord, plus an outside shower, which all allow you to easily go off-grid when you want!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $5,000
Sale Price: $79,950
Stock# 3921
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Rodeo Red, Denim Blue, Bonita Bay ll, Daytona Beach ll
Interior Color: Saddleback ll, Ocean Pearl ll, Imperial ll, Home Collection Estate Grey
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Saddleback ll, Ocean Pearl ll, Imperial ll, Home Collection Estate Grey |
| Exterior Color | Rodeo Red, Denim Blue, Bonita Bay ll, Daytona Beach ll |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QG 3600 LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 3921 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric RV |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 47 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33Y4LN088744 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


