Used 2021 Thor Motor Coach Freedom Elite Sprinter 24FE Motor Home Class C - Diesel
JUST ARRIVED!
Thor Motor Coach Freedom Elite Sprinter Class C diesel motorhome 24FE highlights:
- Mercedes-Benz Sprinter 3500 (20my)
- 3.0L-V6 turbo diesel engine w/7 speed
- 3.6kw Onan LP Gas Generator
- Power patio awning
- Full-Wall Slide with dinette & queen bed
- Bunk Over Cab w/ladder
- Recessed Three-Burner Cooktop
- (2) 32" TVs - Livingroom & Bedroom
- 4 point Automatic Leveling Jacks & 2 point rear stabilizer jacks
- Sleeps up to 5 in 3 beds
- Very low miles - Only 5,954
Aftermarket Items & Repairs:
- After-market 4 point Auto-Leveling Jacks installed (Kept rear power stabilizer jacks too)
- All New Tires on 6/2025 , less than 1,000 miles on them
- Completely Resealed Roof - 7/2025 (See photos)
- Installed new 15,000 BTU Air Conditioner - 8/2025
- Recent Chassis Service Feb-2026 at 4,972 miles
- New Slide-out cover material - 3/2026
Get ready to head out with your family of five in this Freedom Elite Sprinter Class C diesel motorhome that includes a full-wall slide for maximum space and comfort. After you've arrived at your destination, you can enjoy a meal at the Dream Dinette or take your plate outdoors to sit under the power awning. You'll find that the full bath with a 24" x 32" shower will allow you to freshen up each day, and the rear corner bedroom includes a privacy curtain to relax in your own space. You can even choose to add the optional 32" TV to watch a late-night movie. This model also includes a 52" x 87" bunk over the cab that the grandkids are sure to love!
The Freedom Elite Sprinter Class C diesel motorhome by Thor Motor Coach starts with a Mercedes-Benz Sprinter chassis, and it is constructed with a welded tubular steel floor, vacu-bond laminated roof, walls, and floors, and a one-piece fiberglass front cap. The touchscreen dash radio and rearview mirror with a back-up system and integrated camera make the journey that much easier, and you are sure to stay comfortable in the swivel leatherette captain's chairs. Inside, you'll find residential vinyl flooring, pressed laminate countertops, a kitchen waste basket for your convenience, and a TV to watch your favorite shows. These models also include a 100W solar charging system with a power controller, a 30 AMP power cord, plus an outside shower, which all allow you to easily go off-grid when you want!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# C-1491
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: White w/Standard Graphics
Interior Color: Tan
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Tan |
| Exterior Color | White w/Standard Graphics |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QG 3600 LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 5954 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric RV |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 48.5 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" TV / Bedroom 32" |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | W1X8E33Y2LN101491 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


