Used 2021 Thor Motor Coach Omni XG32 Motor Home Super C
Thor Motor Coach Omni Super C diesel motorhome XG32 highlights:
- Exterior 32" TV
- Bunk Over Cab
- Theater Seating
- High-Output Gas Range
- Audible Lane Departure Warning
You will want to go off the beaten path with this Omni Super C diesel motorhome because of its four-wheel drive! There are plenty of features throughout this model that will make your trip even better and easier, like the rear private bedroom with an RV queen bed, a wardrobe, and a 32" TV for those nights when you just can't fall asleep. The complete kitchen has everything you will need to whip up your best meals with its 16-cu. ft. residential refrigerator and 30" stainless steel over-the-range convection microwave. After you have enjoyed your meal at the 70" Dream dinette, you can head to the theater seating to watch your favorite movie on the 39" TV or head to the full bathroom to take a relaxing shower in the 32" x 32" radius shower!
The type of trips you'll have with the Thor Motor Coach Omni Super C diesel motorhome are exciting, accommodating, luxurious, and unforgettable! Equipped with all of the latest technology, the Omni offers you a Winegard Connect Wi-Fi extender + 4G, a Bluetooth coach radio system, a digital TV antenna, USB charging ports, and a whole-house water filtration system. The 100W solar charging system allows you to prolong your travels by getting away from big groups of people, and the exterior 32" LED TV with Bluetooth sound bar and radio is just another feature which proves that the Omni has the best modern features around.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $26,755
Sale Price: $129,995
Stock# U2488P
Chassis: Ford F-550
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 47 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 21116 |
| Engine | 6.7L Power Stroke V8 Turbo |
| Chassis | Ford F-550 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 68 gals |
| Wheelbase | 227 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 825 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 78 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" LED TV, BR 32" TV, Exterior 32" LED TV |
| Awning Info | 14' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 40000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FDUF5HT5LEC64605 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


