Used 2021 Thor Motor Coach Tellaro 20A Motor Home Class B
Thor Motor Coach Tellaro Class B gas motorhome 20AT highlights:
- Pull-Out King Bed
- Under-Bed Storage
- Wet Bath/Cassette Toilet
- Rapid Camp+
- Rear Bike Rack
- Three Opening Windows
Looking for adventure with your plus one or three? Take this coach with you on your next trip. You will find the front captain's chairs swivel once at your destination, and there is seating for two with a collapsible dinette table just behind the driver's seat. You can cook using the two burner gas cooktop and the stainless steel single bowl sink with cover and single handle kitchen faucet will allow you to easily clean up after dinner. There is a cassette toilet and shower to stay refreshed for bedtime, and the rear pull-out bed offers under-bed storage. You might even like to add more sleeping space by choosing the optional retractable roof top with Sky Bunk sleeping area that also comes with a 200W solar panel.
With any Tellaro Class B gas motorhome by Thor Motor Coach, you will feel safe with the electronic stability control and anti-lock brake system, plus the front-wheel drive platform offers surefooted handling in all weather conditions. The 3.6L V6 engine gives you 280 HP, and there is a 3,500 lb. trailer hitch, a Thule bike rack on the rear door, and an Onan RV QG 2800 gas generator as well as a solar charge controller with 190W solar panel, and two Group 31 AGM house batteries for when you are off the grid. The interior offers pet-friendly, residential vinyl flooring, the Winegard ConnecT 2.0 with 4G hotspot, WiFi router and digital TV antenna allowing you to make phone calls, updated social media and send emails with ease, plus versatile space and storage. Make your selection today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $10,479
Sale Price: $66,992
Stock# 15878B
Chassis: RAM Promaster
Interior Color: Black
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Black |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 6 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 50147 |
| Engine | 3.6L Pentastar V6 |
| Chassis | RAM Promaster |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Pullout King |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Single Door 12V Electric |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.64 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Hydronic |
| TV Info | LR 24" TV with Outdoor Viewing Capability |
| Awning Info | 16' Power Lateral Arm w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVUG3ME580876 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


