Used 2021 Venture RV SportTrek Touring Edition STT343VIB Travel Trailer
LIKE NEW 2021 VENTURE RV SPORTTREK TOURING STT343VIB
FREE DELIVERY & PROFESSIONAL SETUP – ALL 48 STATES!
Luxury • Spacious • Family Friendly • 4-Seasons Package. Venture RV SportTrek Touring STT343VIB — Super clean and loaded with luxury! This beautiful travel trailer offers an amazing family-friendly layout with 2 private bedrooms, premium features, and a luxury feel throughout.
Specs
- Length: 38 FT
- Slides: 3 Slide-Outs
- Power: 50 AMP Service
- A/C Units: 2 Ice-Cold A/C Units
- UVW: 8,680 LBS
- GVWR: 10,995 LBS
Spacious & Comfortable Floorplan
- Private Queen Master Suite
- Private Rear Bunkroom with 4 Bunks + Sofa Sleeper
- Dinette Sleeper
- XL Sleeper Sofa
- Theater Seating
- Trifold Sleeper Sofa
- Large Open Living Area
Built for Year-Round Comfort
- 4 Seasons Package with Upgraded Insulation
- Designed for comfort in hot or cold climates
Beautiful Residential Kitchen
- Residential Refrigerator
- Stainless Steel Appliances
- Tons of Cabinet & Storage Space
Loaded With Premium Features
- Electric Fireplace
- Large Flat Screen TV
- Outdoor Kitchen
- Exterior Storage
- Solid Step Entry
- Dual Awnings with LED Lighting
Located in Kennedale, TX
We show RVs 7 days a week by appointment
Why Buy From Us?
- FREE delivery & setup included
- Every trailer is fully inspected and gone through before delivery
- Multiple RVs available to choose from
¡SE HABLA ESPAÑOL!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 020572
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1175 lbs |
| Dry Weight | 8680 lbs |
| Cargo Capacity | 2308 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7505 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 10' 4" and 12' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


