Used 2021 Viking V-Trec V2 Folding Pop-Up Camper
Viking V-Trec folding pop-up camper V2 highlights:
- King Tent End Bed
- Queen Tent End Bed
- Gaucho
- Cabinet Storage
A family of six will love having their own sleeping accommodations at night after exploring outdoors all day! From the king-size tend end bed up front and the queen-size tent end bed in the rear to the dinette table and seating plus gaucho, you can sleep six. The cook will appreciate the E-Z swing galley with drawer, a two-burner high output range to make hot meals and a deep bowl acrylic sink to keep the dishes clean. There is storage found throughout, plus options to choose from such as adding a bathroom package, a 40 or 80 watt Zamp portable solar panel, a "Jack It" bike rack, an optional sliding exterior storage box and more.
With any Viking V-Trec folding pop-up camper, the heavy duty construction sets the V-Trec apart! With a 5" tube frame, a reinforced diamond plate front deck on most models, and the 4,000 lb. heavy duty torsion axle for heavy cargo capacity, you can take many adventures on roads less traveled! The interior provides comfort, style and convenience from Ultra Comfort 4" high density cushions, the residential laminated countertops and the Dark Ash cabinetry to the LED bunk fan lights, the vented privacy drapes and the kitchen amenities. So let the good times begin, choose a V-Trec today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $2,316
Sale Price: $15,995
Stock# 018795
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 5 ft 5 in |
| Hitch Weight | 290 lbs |
| GVWR | 3790 lbs |
| Dry Weight | 2581 lbs |
| Cargo Capacity | 1209 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen Tent End, King Tent End |
| Refrigerator Type | Three Way Dometic |
| Refrigerator Size | 1.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4000 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1VTKC2M5018795 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


