Used 2021 Winnebago Industries Towables Hike H210RB Travel Trailer
Winnebago Industries Towables Hike H210RB travel trailer highlights:
- Front Murphy Bed
- Full Rear Bathroom
- U-Shaped Dinette
- Exterior Pull-Out Cooktop
- Powder Coated Rack System
You will experience versatile living off the beaten path in this travel trailer! Depending on the time of day you enter this unit determines whether you will see the front Murphy bed or the sofa. The U-shaped dinette slide can also transform into a sleeping space, and it has a shelf above it and a wardrobe right next to it for you to use as you please. You won't believe how much space is inside the full rear bathroom or how big the wardrobe inside it is too. The kitchen has a recessed three burner cooktop with an oven, a gas/electric refrigerator, and a large pantry to store everyone's favorite snacks, plus there is an exterior pull-out cooktop to grill some burgers while breathing in fresh air!
Each one of these Winnebago Industries Towables Hike travel trailers will take you off the beaten path with off-road tires, offset wheels, and robust fenders! The front multi-use gear storage lets you pack in more adventure with space for a battery, LP tanks or adventure gear. Their rugged exoskeleton lets you securely attach a bike or kayak with an exterior powder coated rack system. The exterior fiberglass sidewalls come with an Azdel substrate for an easier tow, and the NXG engineered frame will hold up through all of your adventures. Crank up the tunes with the exterior speakers and relax underneath the power awning with LED lighting!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# UT216123
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 7 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 54CTH1M28M3054030 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


