Used 2021 Winnebago Navion 24J Motor Home Class C - Diesel
Winnebago Navion Class C diesel motorhome 24J highlights:
- U-Shaped Dinette
- Two HDTVs
- Single Slide
- Bunk Over Cab
- Swivel Cab Seats
The fun is only beginning with this Navion Class C diesel motorhome! You can't escape the luxury and upscale features found on this coach. From the lighted soft-close drawers, cabinets with accent lighting, and toe kick lighting in the kitchen, to the Oxygenics flexible showerhead, shower skylight, and retractable, self-cleaning shower screen in the bathroom, you will be thoroughly impressed. You will even appreciate the two footrests that are in front of the U-shaped dinette because they will allow you to relax effortlessly while you watch the 32" HDTV.
With the Winnebago Navion Class C diesel motorhome, you will finally have the freedom that you've been craving and the luxury that you've been desiring! The Mercedes-Benz Sprinter chassis is unparalleled with its excellent safety features, like the active brake assist and lane keeping assist, and the MBUX touchscreen multimedia infotainment center comes with navigation, a Wi-Fi hotspot, intelligent voice control, and a rear color camera to make every trip easy to take. The luxury doesn't stop there! With exceptional electrical features, like two 100-Watt solar panels and a 3,600-Watt Cummins Onan MicroQuiet LP generator, you'll also have loads of help getting off grid and staying there for however long you want.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $10,480
Sale Price: $119,380
Stock# 10102
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Bay Mist ll, Mineral ll, Stellar, Tuscan
Interior Color: Harmony, Harmonious
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harmony, Harmonious |
| Exterior Color | Bay Mist ll, Mineral ll, Stellar, Tuscan |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | 3,600 Watt Cummins Onan MicroQuiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 13535 |
| Engine | 3.0L 6-Cylinder |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Double |
| Refrigerator Type | Double Door Compressor with Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs |
| Water Heater Type | Continuous |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 43 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV, BR 24" LED HDTV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33Y4LN107597 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


