Used 2022 Alliance RV Paradigm 310RL Fifth Wheel
3 A/C UNITS
2022 ALLIANCE PARADIGM 310RL FIFTH WHEEL! 35' OVERALL, DRY WEIGHT 12,500LBS, GVWR 15,000. LOADED...TRIPLE A/C UPGRADE, 6 POINT AUTO LEVELERS, 3 SLIDES AND PASS-THROUGH STORAGE. GREAT FLOORPLAN, KITCHEN ISLAND, RECLINERS AND SOFA THAT MAKES INTO BED. HUGE BATHROOM WITH GLASS SHOWER. KING SIZE BED THAT YOU CAN WALK AROUND. ONLY $54,888 WITH FINANCING AVAILABLE AND TRADE-INS WELCOME! 916-747-1936
WE MOVED! NEW LOCATION! 305 GRASS VALLEY HWY, AUBURN CA 95603
WHY ARE OUR PRICES SO GOOD? SMALL FAMILY OWNED. LOWER OVERHEAD THAN THE BIG GUYS!
OVER 135 5 STAR GOOGLE REVIEWS!
WWW.BASECAMPRVSALES.COM
MONDAY-FRIDAY 8AM-5PM
SAT/SUN 9AM-3PM
305 GRASS VALLEY HWY
AUBURN, CA 95603
All vehicles are subject to prior sale and may not be available. Please call for the most current inventory. Price excludes all government taxes, fees, emission testing and dealer document fees. Pre-approval based on credit history, not everyone will qualify.
Alliance RV Paradigm fifth wheel 310RL highlights:
- Rear Living Area
- Kitchen Island
- Two Pantries
- Flush-Floor Kitchen Slide
- Floating Dinette Table
- Pull-Out Fireplace Storage
Search for the best views, the nicest RV park or a place you haven't seen for years with this Paradigm in tow! From the king bed slide in the master bedroom, the Smart TV, the dresser with flip-up hidden storage and the front wardrobe to the rear living area with a sleeper sofa near the pull-out fireplace with storage, you might decide to live in this fifth wheel. The full bathroom offers a large residential shower, a porcelain toilet with soft close seat, and storage for your linens, while the kitchen gives you two pantries, an island with a stainless steel farm sink and a space prepped for a dishwasher option, plus a residential microwave, range and oven to make meals. And you will love the dual recliner love seat and the floating dinette table. There are so many more features included, take this fifth wheel home today!
With any Paradigm fifth wheel by Alliance RV, you will experience the next generation advanced frame technology with heavy duty performance running gear. The Benchmark chassis features solid steel 10" l-beam main rails with a 2" torsion tube welded where the running gear attaches, drop frame storage area, flush upper deck design, reinforced goose neck area and a Rota-Flex pin box. The six-point hydraulic auto leveling is faster, stronger and quieter allowing you to enjoy more time away, and the PVC roof is more puncture resistant, ultra bright white and more solar reflective to help keep your fifth wheel cool. The triple 13,500 BTU A/Cs are ultra quiet, independently controlled direct flow A/C units that maximize cooling capacity, plus the 40,000 BTU furnace has flex ducts connected to formed ducts in the floor, and there are dedicated heat vents into the basement and underbelly to keep the tanks and your gear cozy warm during the cooler seasons. Choose luxury, choose convenience, choose to own the best, a Paradigm!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 11496
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2530 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 12243 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 40500 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR Smart TV |
| Awning Info | Friction-Hinge Adjustable Solera with Manual Override and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FP3625NA005322 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


