Used 2022 American Coach American Dream 39RK Motor Home Class A - Diesel
Amazing Kitchen!!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# RNN8947
Chassis: Freightliner ISL
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 47000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 315/80R 22.5L |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 9866 |
| Engine | Cummins ISL Turbocharged |
| Chassis | Freightliner ISL |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 267 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Four Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 39" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 17000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 10000 lbs |
| Water Heater Type | AquaHot 450D |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 72 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" 4K TV, BR 43" 4K LED TV, Ext. 50" LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights and Wind Sensor Retract |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 62000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZFCGFE2NCNN8947 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


