Used 2022 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 251RBK Travel Trailer
Nice One Right Here!
Used 2022 Coachmen Apex Ultra-Lite 251RBK Travel Trailer | Wabash IN
Lightweight, stylish, and easy to tow, the 2022 Coachmen Apex Ultra-Lite 251RBK is designed for couples or small families who want comfort and convenience in a travel trailer. With its rear bath layout and outdoor kitchen, this Apex Ultra-Lite is perfect for weekend getaways or long road trips.
Highlights Include:
-
Rear bathroom with large shower, sink, and storage
-
Private front bedroom with queen bed
-
Spacious living area with slide-out dinette and sofa
-
Fully equipped kitchen with refrigerator, cooktop, microwave, and pantry
-
Outdoor kitchen for campsite cooking
-
Lightweight build for easier towing with a variety of vehicles
Built with Coachmen’s quality and smart design, the Apex Ultra-Lite 251RBK makes camping fun, simple, and affordable.
Available now at Zoomers RV in Wabash, IN
Contact Us
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $29,905
Sale Price: $19,995
Stock# 8778
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4984 lbs |
| Cargo Capacity | 2016 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 5ZT2CXPB6N5044157 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


