Used 2022 Coachmen RV Catalina Destination Series 39RLTS Destination Trailer
Coachmen Catalina Destination Series destination trailer 39RLTS highlights:
- Dual Recliners
- Private Bedroom
- Kitchen Island
- Ample Storage
- Bar Stools
- Fireplace
Get away to your ranch, farm or lake house that you have created by having this destination trailer! The spacious living and kitchen area offers opposing slides, a center island with bar stools, a 39" TV with a dual zone entertainment sound bar, and a fireplace. You will also find seating on a tri-fold sofa and booth dinette as well as dual recliners. The chef will have full amenities to keep everyone fed, plus a residential refrigerator to store any leftovers. Take a break in the full bathroom which includes a shower with a seat and linen storage. When it's time to retire for the evening, the front bedroom gives you a spacious oasis with a king bed slide, a ceiling fan, and lots of storage. You might even like to add a few options such as a free standing dinette, a washer/dryer to the prepped space, and/or an optional 18' awning that would provide protection from the outside elements.
The Catalina Destination Series trailers by Coachmen RV are constructed with a seamless Alpha roof membrane, a cambered structural steel l-beam frame, full length frame E-coated outriggers, fiberglass insulation throughout, and a platinum aluminum exterior metal skirt. Along the exterior you will find JBL Elite exterior speakers, a battery disconnect switch on the A frame and a LP quick connect port. The interior offers two 12V 14" ceiling vent fans in the living and bathroom, full length kitchen drawer guides, Salvage Light Oak cabinets, a slim line range hood, an upgrade Easy Step shower pan-style shower, and Congoleum Woodplank linoleum flooring for easy care. Why wait to enjoy your favorite location every chance you get, choose your favorite destination trailer today!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $32,659
Sale Price: $27,993
Stock# 2NX023892
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1494 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 9761 lbs |
| Cargo Capacity | 1239 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" Flat Screen |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CA4B2NX023892 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


