Used 2022 CrossRoads RV Cruiser Aire CR22RBS Travel Trailer
Come see it!
CrossRoads RV Cruiser Aire travel trailer CR22RBS highlights:
- Full Rear Bath
- Fireplace
- Front Private Bedroom
- Outside Cooktop and Refrigerator
- Exterior Docking Station
- Walk-In Pantry
Head to the lake for a fun weekend with this travel trailer in tow. Once you arrive at the campground, set up the power awning and grab a cold drink from the outside refrigerator. The large slide out in the main living area will give the dog space to nap on the floor, and the full rear bath is tucked away nicely for privacy. Once the chef of the family has prepared dinner, you can dine around the U-shaped dinette and enjoy a card game afterwards. If you have any overnight guests they can sleep here, and if you're not needing the additional sleeping space, you can choose the optional theater seats in place of the U-shaped dinette. You and your spouse will feel right at home in the front private bedroom that includes a Rv Queen bed for maximum comfort and dual wardrobes for your clothes!
Each one of these CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheels and travel trailers have high end features incorporated into them! Some of these features include a Secure Stance entry step, pass-through storage with magnetic slam latch doors to keep your gear stored safely, and electric awnings with LED lights to highlight the good times at night. Their construction consists of a one piece seamless super flex roof, a five sided aluminum construction, and an aerodynamic painted front cap for an easier tow. Stay connected where ever you go with the HD digital TV antenna with Winegard Wifi prep. The luxurious interiors are filled with at home comforts like Chef Collection appliances, full trunk storage under the king bed, and fireplaces depending on the model. Come find the perfect one for you and your family today!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# C1302
Exterior Color: White
Interior Color: Smokey Tan, Steely Grey
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Smokey Tan, Steely Grey |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 598 lbs |
| Dry Weight | 5650 lbs |
| Cargo Capacity | 1940 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTCRK24N6321421 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

